Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general anulare bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

anulare bon fiscal

buna,am si eu o problema.daca se anuleaza bonul fiscal,firma la care lucrez isi poate da seama de acest lucru?
musyhany, utilizator
raspunsul scurt este : da
Daca doriti o dezbatere, dati va rog ceva mai multe detalii
avem case de marcat cu role jurnal,iar aceasta s-a terminat in timpul incasarii,anuland bonul.cum isi pot da seama ca a fost un bon anulat?
va rog frumos,cand aveti timp,sa ma lamuriti si pe mine.multumesc
Prin scoaterea raportului zilnic in momentul blocarii casei de marcat si comparara vanzarilor (treb. sa aveti vreun raport in softul de gestiune) cu valoarea din raport. Urmand a mai scoate un Raport zilnic la sf. zilei. Rapoartele vor pune cumulat la Registrul de Casa.

Un alt mod de a verifica bonul anulat se face prin scoaterea raportului periodic si desigur compararea...

Va pot ajuta cu detalii numai pentru Casa de Marcat Datex MP55. Raportul periodic nu va face descarcari fiscale (precum Raportul Zilnic).

Pentru alte modele sau in situatia in care credeti ca nu va puteti descurca apelati la cei care v-au furnizat casa de marcat.
Cosmin Antohe, Contabil
Bonul acela anulat,nu mai exista,eu intrebam,daca se poate scoate o copie din casa,care sa arate ca in data de...,la ora...,a fost anulat un bon in valoare de ... ron.